Szerpentin / Csipkekő – tudástár, ékszerek
Szerpentin tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és szerpentin ékszerek.
A szerpentin nem egy egyedülálló ásvány, hanem sokkal inkább a gyűjtőneve a hasonló kémiai összetételű ásványoknak a (X)2-3(Y)2O5(OH)4 formula alapján, ahol az „X” behelyettesíthető többféle ásvánnyal, mint például: magnézium, alumínium, nikkel, vas, cink, mangán; az „Y” pedig vas, alumínium vagy szilícium lehet. A legfontosabb szerpentin ásványok a krizotil, lizardit és az antigorit.
A megjelenése legtöbbször zöldes színű és csuszamlós érzetű felület, ami leginkább a kígyó bőrének érintésére emlékeztet. Innen kapta a nevét „serpentine”, ami kígyót jelent.
A szerpentin kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
(Mg,Fe,Ni, Mn,Zn)2-3(Si,Al,Fe)2O5(OH)4
Kristályszerkezet:
köbös
Ásvány csoport:
szilikát
Szín:
leginkább a zöld különböző árnyalatai, de lehet sárga, fekete, fehér, stb.
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
áttetsző – átlátszatlan
Hasíthatóság:
gyenge – tökéletes
Törés:
egyenetlen
Keménység:
3,0 – 6,0
Fajlagos tömeg:
2,5 – 2,6 g/cm³
A szerpentinnek tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Magnézium hiány kezelése, görcsoldó, migrénre, menstruációs fájdalmakra, vese betegségekre, szívritmuszavarokra, emésztést elősegíti, serkenti az anyagcserét, gátolja a túlsavasodást, hangulatingadozások kezelésére, nyugtató, stresszoldó, belső béke megteremtése.
A szerpentin drágakőhöz kapcsolódó csillagjegyek:
A ikrek csillagjegyek szülötteinek drágaköve a szerpentin.
Horoszkópokhoz tartozó általános jellemzések megtekintéséhez kattints ide!
Szerpentin ékszer kínálatunk egy része. Részletekhez kattints a képekre!
További ékszerek megtekintéséhez kattints ide!
A szerpentin keletkezése
A szerpentin ásványok általában ott keletkeznek, ahol más ultramafikus kőzetek, mint például a dunit vagy a peridot, hidrotermális metamorfizmuson mennek keresztül.
A szerpentin felhasználása
A szerpentint évezredek óta az építkezés díszítőelemeként használják, mivel az ásvány szép zöldes színei és a csiszolt csillogó felülete látványos mintázatokat mutat. A gránitnál puhább, viszont a márványnál keményebb anyag. A gyengébb kopásállósága miatt inkább olyan felületeket díszítenek velük, ahol nincsen erősen igénybe véve, mint például falak burkolatára.
A vonzóbb megjelenésű szerpentinekből szobrocskákat, dísztárgyakat készítenek és drágakőként is csiszolják, leginkább cabochon (gömbölyű felületű csiszolás) formájúra, vagy gyöngyöket készítenek belőlük. Általában zöld, sárga vagy fekete színűek, és sokszor kromitot, magnetitet vagy más ásványokat tartalmaznak érdekes zárványokként.
A szerpentin főbb lelőhelyei
A föld felszínén ritkábban fordulnak elő, inkább az óceáni kéreg töve és a felső köpeny közötti határon találhatóak nagyobb mennyiségben.