Borostyán – tudástár, ékszerek
Borostyán tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és borostyán ékszerek.
A borostyán ősvilági fenyőfák fosszilis gyantája.
Színe opálos-fehér, az áttetszőké méz-sárga, barnásvörös, vagy jácint piros. Szicília szigetén világos, sőt sötétkék darabokat is találnak. A borostyán leggyakoribb lelőhelye a Balti- tenger partja. Romániában fekete borostyánt is találnak.
A borostyán kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
C10H16O szerves növényi gyanta
Ásvány csoport:
szerves vegyület
Szín:
sárgától a barnáig és egyéb színek is lehetnek
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
átlátszó – átlátszatlan
Hasíthatóság:
nincs
Törés:
rideg és kagylós
Keménység:
2 – 2,5
Fajlagos tömeg:
1,05 – 1,09 g/cm³
A borostyánnak tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Kisgyermekeknél fogzás alatti fájdalom csökkentése, fogíny gyulladásra, bőrbetegségekre, légúti megbetegedésekre, fertőzések ellen, gyulladások enyhítésére, javítja az anyagcserét, serkenti a gyomor, vese, lép és máj működését, javítja a memóriát, serkenti az agyi funkciókat, lelki egyensúlyt helyreállítja, magabiztosságot ad.
A borostyán drágakőhöz kapcsolódó csillagjegyek:
A bak, ikrek, oroszlán és a nyilas csillagjegy szülötteinek drágaköve a borostyán.
Horoszkópokhoz tartozó általános jellemzések megtekintéséhez kattints ide!
Már a régiek is ismerték és sokra becsülték
A görögök elektronnak nevezték és esztergályozással és faragással ékszereket, apró és nagyobb dísztárgyakat készítettek belőle. A XVI-XVIII. században, úgy mint az elefántcsontot, kupák, tálak, szelencék sőt kisplasztikai alkotások készítésére használták, a nagyobb darabokat az arannyal egyenértékűen becsülték. Az ókorban amulettként viselték a borostyán drágakövet különböző betegségek elleni védelemre.
A borostyán drágakő felhasználása
Manapság gyöngyöket állítanak elő belőle, főleg ezüst ékszerekhez, de arany ékszerek díszítésére is használják. Fő feldolgozó helye Danzig, Memel, Boroszló, de Párizsban, Bécsben és Törökországban is gyakori a megmunkálása.
Néha előfordul, hogy valamilyen ősi rovar kövülete (zárvány) található benne,
ez természetesen nem a borostyán automatikus velejárója. Főleg az áttetsző borostyánokban látványos, de ritka az előfordulása, ezért jóval nagyobb árral is kell számolnunk, mint egy általános borostyánnál.
Mire érdemes odafigyelni
Mivel a borostyán gyanta kövülete, ajánlott a sugárzó nap hatásától óvni, mert megmattulhat és elcsúnyulhat a felülete. Ugyancsak óvatosabbnak kell lenni vele viselése közben a karcolásokkal szemben, mert az anyagának puhasága miatt könnyebben karcolódik, mint egyéb drágakövek.