Pirit – tudástár, ékszerek
Pirit tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és pirit ékszerek.
A pirit egy nagyon sűrűn előforduló ásvány.
A metamorf kőzetek alkotóeleme, az üledékes lerakódásokban a hidrotermális vénákban és a legkülönbözőbb geológiai képződmények között találjuk. A pirit sárgás fémes színe miatt sok esetben az emberek összetévesztették az arannyal. Ezért is ragadt rá a „Bolondok aranya” becenév. A pirit könnyen megkülönböztethető az aranytól, mivel sokkal könnyebb, viszont keményebb, mint az arany. például egy zsebkéssel nem karcolható meg. A pirit tartalmazhat más fémeket is nyomokban, beleértve az aranyat is. A pirit elnevezés a görög „pyrites lithos” szóból származik, (kő vagy ásvány, amely tűzre gyúlt). Az ókori római időkben ezt többféle olyan kőre is használták ezt az elnevezést, amelyek szikráztak, ha acélhoz ütötték.
A pirit nedves környezetben lassan oxidálódik, és kénsavat szabadít fel. A jól kristályosított darabok általában stabilak, míg az üledékképződésként keletkezett piritek hajlamosak a gyors lebomlásra.
A pirit kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
FeS2
Kristályszerkezet:
köbös
Ásvány csoport:
szulfid- és rokon ásványok
Szín:
sárgaréz színű csillogó
Karcszíne:
szürkésfekete
Transzparencia:
átlátszatlan
Hasíthatóság:
rossz
Törés:
nagyon egyenetlen, néha kagylós
Keménység:
6,0 – 6,5
Fajlagos tömeg:
4,8 – 5,0 g/cm³
A piritnek tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Méregtelenítő hatású, segíti a sejtregenerációt, véráramlást, erősíti az emésztőrendszert, csontokat, tüdőt, kijavítja a DNS- károsodást, segíti a sejtképződést, növeli a véráramlás oxigéntartalmát, védő, jó hatással van a kommunikációra.
Pirit ékszer kínálatunk egy része. Részletekhez kattints a képekre!
További ékszerek megtekintéséhez kattints ide!
A pirit felhasználása
Régen detektoros rádiókban használták. A piritet kén és kénsav előállítására is használták. Ma már a legtöbb ként az olaj és a gáz feldolgozásának melléktermékeként nyerik. Az aranytermelés melléktermékeként továbbra is kén keletkezik a piritből. A piritet alkalmanként drágakőnek is használják.
A pirit fontosabb lelőhelyei
Spanyolország, USA – Colorado és Arizona, Svédország, Norvégia, Olaszország, Görögország, Románia, Németországban a Harz hegységben, Oroszország – Ural, Ukrajna. Egyébként gyakran előforduló ásványfajta, sokszor széntelepek környezetében található, szénben és a kísérőkőzeteiben elszórt kristályok formájában.