Tűzkő / Kovakő – tudástár, ékszerek
Tűzkő tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és tűzkő ékszerek.
A tűzkő kemény, szívós kőzet, a mikrokristályos, ásványi kvarc egyik formája.
A geológusok általában "chert" -nek nevezik. Főleg üledékes kőzetekben, például mészkövekben fordul elő. A kovakő általában üveges vagy viaszos megjelenésű sötétszürke, barna, fekete vagy zöld színű. A kovakő a kőkorszak egyik meghatározó anyaga. A kovakő, ha darabokra törik éles szélű. Ha acélnak ütik, a kovakő elegendő szikrát ad ahhoz, hogy megfelelő, könnyen gyúló anyag segítségével lángra gyújtsa a tüzet. A kovakő elnevezést olyan szorosan összekötik a tűzgyújtással, hogy az öngyújtókban szikra előállításához használt mesterséges anyagok is a kovakő (vagy tűzkő) nevet kapták.
A tűzkő kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
SiO2 szilícium-dioxid
Kristályszerkezet:
hexagonális
Ásvány csoport:
kvarc - kalcedon
Szín:
szürke, fekete, barna, piros, fehér
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
áttetsző, átlátszatlan
Hasíthatóság:
nincs
Törés:
szilánkos, kagylós
Keménység:
6,5 – 7,0
Fajlagos tömeg:
2,5 – 2,9 g/cm³
A tűzkőnek tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Serkenti a méregtelenítést, a hólyag és a belek munkáját, csillapítja a fájdalmat, regenerálja a bőrt, hatékony a bőrkeményedések ellen, fokozza a nyálkahártya, tüdő működését, erősíti a szaporító szerveket, újjáépíti a szöveteket, sejtmemóriát javítja, szemölcsökre, májfoltokra, ráncok kezelésére, enyhíti az állkapocs- és hátfájást.
A tűzkő története
A kovakövet különböző kőeszközök, vágó- és kaparó eszközök előállításához és tűzgyújtó eszközként használták. A kőkorszakban a kovakő annyira fontos volt a túlélés szempontjából, hogy az emberek kereskedtek vele és akár messzire el is utaztak a megszerzéséhez. Az egyik fontos kovakőforrás az ohiói Flint Ridge volt, ahol az őslakosok több száz kőbányából nyerték ki a kovakőzete.
A tűzkő felhasználása
A kovakő nagyon tartós anyag, amely jól fényezhető, és gyakran vonzó színekben fordul elő. A szebb köveket kabochon vagy gyöngy formára csiszolják, hogy drágakőként használhassák. A kovakő és a jáspis hasonló anyagok, és mindkettő "kalcedon" néven ismert drágakőfajta. (A jáspis a kriptokristályos kvarc átlátszatlan változata.)
A tűzkő fontosabb lelőhelyei
Sok helyen előfordul világszerte, de a legnagyobb lelőhelyek az USA Sziklás-hegység és a Mexikói öböl körül.