Obszidián – tudástár, ékszerek
Obszidián tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és obszidián ékszerek.
Az obszidián egy vulkanikus üveg.
Úgy keletkezik, hogy a vulkáni láva gyorsan lehűl. Az obszidián olyan lávából keletkezik, amely szilíciumban, oxigénben, alumíniumban, nátriumban és káliumban gazdag. Obszidián folyamokként ismert riolitos lávafolyások peremén található többnyire. Ezekben magas a szilícium-dioxid-tartalom, ami nagy viszkozitást biztosít számukra, gátolja az ásványi kristályok magképződését. A lávából a gyors lehűlés következtében természetes üveg képződik.
Az obszidián kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
többnyire SiO2 (szilícium-dioxid) +MgO and Fe2O3
Kristályszerkezet:
nincs
Ásvány csoport:
vulkanikus üveg
Szín:
mély fekete, zöldes fekete
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
áttetsző
Hasíthatóság:
nincs
Törés:
kagylós
Keménység:
5,0 – 6,0
Fajlagos tömeg:
2,4 g/cm³
Az obszidiánnak tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Méregtelenítő hatású, serkenti a vérkeringést, csillapítja az ízületi gyulladásokat, erek elmeszesedésére jótékony hatással van, prosztata kezelésére, energiaáramlás blokkjait megszünteti.
Az obszidián ásványhoz kapcsolódó csillagjegyek:
A vízöntő, szűz, skorpió és a nyilas csillagjegyek szülötteinek drágaköve az obszidián.
Horoszkópokhoz tartozó általános jellemzések megtekintéséhez kattints ide!
Obszidián ékszer kínálatunk egy része. Részletekhez kattints a képekre!
További ékszerek megtekintéséhez kattints ide!
Az obszidián felhasználása
Az obszidiánt régen kések, lándzsahegyek, nyílhegyek, valamint sokféle szerszám és fegyver és készítésére használták. Miután felfedezték, az obszidián gyorsan közkedvelt alapanyag lett, szinte bármilyen éles tárgy előállításához. Ma már elsősorban, ékszerek, díszítésére használják.
Jelenleg az obszidiánból éles operációs segédeszközöket gyártanak mivel közel ötször élesebb, mint a legjobb minőségű acélpenge. A belőle készült orvosi segédeszközök élettartama hosszabb és a szikék élessége pontosabb vágást tesz lehetővé. Általában a szívsebészetben használják.
Az obszidián fontosabb lelőhelyei
Argentína, Örményország, Azerbajdzsán, Ausztrália, Kanada, Chile, Grúzia, Salvador, Görögország, Guatemala, Izland, Olaszország, Japán, Kenya, Mexikó, Új-Zéland, Pápua Új-Guinea, Peru, Skócia, A Kanári-szigetek, Törökország és az USA.