Azurit – tudástár, ékszerek
Azurit tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és azurit ékszerek.
Az azurit egy réz-karbonát-hidroxid ásvány.
Legismertebb a jellegzetes mélykéktől a lilás-kékig terjedő színéről. Az azurit másodlagos ásvány, amely általában akkor keletkezik, amikor a szén-dioxiddal telt vizek leszivárognak a fölbe, és a felszín alatti rézércekkel reagálnak. Ezeknek a vizeknek a szénsav tartalma kis mennyiségű rezet old fel az ércből. Az oldott réz a vízzel együtt utazik, amíg el nem ér egy új geokémiai környezetet. Ez az új környezet olyan hely lehet, ahol a víz kémiája vagy a hőmérséklet megváltozik, vagy ahol párolgás következik be. Ha a körülmények megfelelőek, az ásványi azurit keletkezhet. Ha ezek a körülmények sokáig fennállnak, jelentős azurit-felhalmozódás alakulhat ki. Ez a világ számos részén megtalálható.
Az azurit kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
Cu3(CO3)2(OH)2
Kristályszerkezet:
monoklin
Ásvány csoport:
karbonát
Szín:
azúrkék, sötét vagy halványkék
Karcszíne:
világoskék
Transzparencia:
áttetsző, átlátszatlan
Hasíthatóság:
jól hasad a kristálylapok mentén
Törés:
kagylós
Keménység:
3,5 – 4,0
Fajlagos tömeg:
3,8 g/cm³
Az azuritnak tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Segíti a pajzsmirigy működését, zöldhályog kezelése, ízületi gyulladások, torokproblémákra, kiegyenesíti a gerincoszlopot, sejtekig hatolva helyre állítja az aggyal kapcsolatos panaszokat, vese-, epehólyag- és májproblémákra, támogatja a bőrt, csontokat, fogakat, segíti az embrió fejlődését, eloszlatja a stresszt és az aggódást.
Az azurit felhasználása
Az azurit nem egy gyakran előforduló ásvány, de gyönyörű kék színe magára vonja a figyelmet. Évezredek óta használják a világ számos pontján. Az ókori emberek rézércként, pigmentként, drágakőként és díszkőként használták. Ma is megmaradt ez a felhasználási területe.
Az azurit lelőhelyei
USA-Arizóna, Új Mexikó, Utah, Franciaország, Namíbia, Mexikó, Chile, Ausztria, Oroszország, Marokkó.