Gránát – tudástár, ékszerek
Gránát tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és gránát ékszerek.
Egy egész ásványcsaládot foglal magában.
Közös tulajdonságok: a szabályos rendszerben, főképp rombdodekaéderben vagy ikozitetraéderben kristályosodnak. Benőtt kristályok és kristálycsoportok, szemcsés, vaskos tömegek; a hordalékban legömbölyödött szemek. Könnyen elmállanak klorittá, csillámmá, epidottá. A törés kagylós, egyenetlen; a fajsúly nagyon változó a kémiai összetétel szerint, éppúgy a szín is.
A kémiai összetétel szerint ortoszilikátok. A különféle gránátok ezeknek izomorf elegyeiből állnak. Általában a kristályos palákban, kontaktkőzetekben, ritkán az eruptív kőzetekben is találhatók.
A gránát kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
különböző típusonként változó (lásd lent)
Kristályszerkezet:
szabályos, ikozitetraéder, rombdodekaéder
Ásvány csoport:
gránát
Szín:
rózsaszín, piros, lila, narancs, sárga, zöld, színtelen, néha fekete vagy barna
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
átlátszó – átlátszatlan
Hasíthatóság:
tökéletlen vagy nem hasítható
Törés:
rideg, szilánkos vagy kagylós
Keménység:
6,5 – 7,5
Fajlagos tömeg:
4,3 g/cm³
A gránátnak tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Immunrendszer erősítő, gyulladáscsökkentő, javítja a vérképet, gyomorégés kezelésére, hasnyálmirigy gyógyítása, herpesz gyógyítása, hormonszabályozásra, infarktus, reumatikus panaszok, bőrbetegségek ellen, keringési rendszer szabályozása, leukémia gyógyítása, májtisztítás.
A gránát drágakőhöz kapcsolódó csillagjegyek:
A bak, kos, ikrek, oroszlán, szűz és a skorpió csillagjegyek szülötteinek drágaköve a gránát.
Horoszkópokhoz tartozó általános jellemzések megtekintéséhez kattints ide!
Gránát ékszer kínálatunk egy része. Részletekhez kattints a képekre!
További ékszerek megtekintéséhez kattints ide!
Főbb típusok
1. Grosszulár: Ca3Al2(SiO4)3
Mészgránátok közé tartozik, néhány esetben krómót és vasat is tartalmaznak, amely elemek a kristály színét befolyásolják. Szabályos rendszerben kristályosodik rombokaéder és tetraéderes formában, tömeges tömött szemcsékben is előfordul. Drágakőként alkalmazott változatai: jacinat la bella sárga színű, míg a ceyloni hiacint jácintpiros, a zöld színűt gránát jadeit-nek nevezik. Zárványokat ritkán tartalmaz. Nevét a latin grossularia szóból kapta (jelentése = egres), amely a színére utal. Változatai, a hessonit, hidrogrosszulár és tsavorit. Kontakt pneumaltos mészkövek jellemző ásványa. Mészkőben gyakran keletkezik. Másodlagos előfordulása a folyók hordalékaiban, illetve gránithoz kapcsolódóan is megtalálható.
Előfordulása: Srí Lanka, Brazília, Pakisztán, Burma, Kenya, Tanzánia, Dél- Afrika, Olaszország, Amerika, Kanada.
2. Pirop- magnézium- alumínium- nezoszilikát: Mg3Al2(SiO4)3
Átlátszó, vérpiros, többnyire aprószemű, de kifejlett kristályok. Vörös színét a vas és a króm szennyeződése adja. Jellegzetes zárványai a pirit és az apatit adja. A régiek karbunkulus néven ismerték.
Legjelentősebb előfordulásai Csehországban, Svájcban, Skóciában, Dél- Afrikában Kimberley környékén gyémánt- előfordulásokkal együtt, Tanzániában, Madagaszkárban, Amerikai Egyesület Államokban, Kanadában is fellelhetőek.
3. Almandin: vas- alumínium- nezoszilikát: Fe3Al2(SiO4)3
Almandin (dalmatin) vagy nemes gránát, piros, átlátszó, szép kristályok. Kontakt metamorf formában gyakran gránithoz kötődően keletkezik. A metamorf képződésben sokszor különféle palákhoz kapcsolódik.
Ausztria, Németország, Olaszország, Szíria területein, de az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, Madagaszkáron, Brazíliában és Magyarország területén is fellelhető.
4. Spessartin: mangán- alumínium- nezoszilikát: Mn3Al2(SiO4)3
Spessartin, leginkább gránithoz kötődően, pegmatitokban vagy csillámpalákban keletkezik. Szabályos kristályrendszerben dodekaéderes és tetraéderes formában jelenik meg. Színe a megvilágítástól függően változik, ezért a kevés számú színváltó kristályok közé tartozik.
Madagaszkár egyes vidékein, Németország, Norvégia, Románia, Oroszország, amerikai Colorado és Kalifornia államaiban, Brazília, Tanzánia és Ausztrália bizonyos területein is fellelhetőek.
5. Andradit: kálcium- vas- nezoszilikát: Ca3Fe2(SiO4)3
Andradit leginkább gránithoz kötődően keletkezik. A metamorf képződésben sokszor különféle palákhoz és szerpentinekhez kapcsolódik. Szabályos kristályrendszerben rombos és hexaéderes formában jelenik meg. Különleges változatai a melanit, sötétvörös vagy fekete kristályok; a demontoid, zöldes színű, enyhe sárgás árnyalattal; topazolit, sárgás- zöld nagyon ritka változat.
Oroszország, Németország, Olaszország, Franciaország, Elba szigetén, Norvégiában, Amerikai Egyesült Államokban, Namíbiában és Brazíliában is egyaránt fellelhetőek.
6. Uvarovit: kalcium- króm- nezoszilikát: Ca3Cr2(SiO4)3
Uvarovit, gyönyörű sötét smaragdzöld gránát az Uralból és Himalayából. A közönséges gránátot a vasolvasztásnál használják. Szabályos rendszerben kristályosodik rombokaéder és tetraéderes formában, igen ritka ásvány. Csak az 1 karátnál nagyobbakat használják drágakőként, apróbb szemcséit csiszolópornak használják.
Oroszország, Csehország, Finnország, India területén, illetve Olaszország, Törökország, Dél- Afrikában, Amerika egyes területein is fellelhető.