Korund – tudástár, ékszerek
Korund tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és korund ékszerek.
A gyémánt után a legbecsesebb drágakő.
Elsősorban rubin és zafír néven szerepel a drágakövek közt. A korund anyaga tiszta kristályosodott alumíniumoxid vagy timföld, mint festőanyagot csekély mennyiségű krómot és vasat is tartalmaz. A korund leggyakoribb kristályalakjai a hatszöges bipiramisok és a hatszöges oszlop a bázissal és a romboéterrel kombinálva. Többnyire magányos, gömbölyödött kristályokban lelni, főképpen másodrendű fekvőhelyen kavicsok, homok között; a hozzá idősebb kőzetekből, nevezetesen gránit, szienit, gnájsz és csillámpalából került.
A korund kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
Al2O3 alumínium - oxid
Kristályszerkezet:
trigonális, hatoldalú prizmák, romboéder
Ásvány csoport:
korund
Szín:
piros, kék, zöld, narancs, rózsaszín, színtelen, sárga
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
gyengén áttetsző, átlátszatlan
Hasíthatóság:
nincs
Törés:
kagylós, szilánkos
Keménység:
9,0
Fajlagos tömeg:
3,97 – 4,05 g/cm³
A gyémánt után tehát a korund legkeményebb ásvány.
Nagyon sokféle színű, ritkán víztiszta, gyakrabban kék, vörös, sárga, barna, szürke stb. korund létezik. A színek és átlátszóságuk szerint különböztetik meg a korund változatait. Az átlátszatlan a közönséges korund vagy gyémántpát, a piros színű átlátszó, ragyogó korund a rubin, a kék korund a zafír, az egészen piszkos, szemcsés szerkezetű, mely rendesen vasvegyületekkel van keverve, a smirgel.
1. A közönséges korund vagy gyémántpát
Átlátszatlan kékes, piszkos kékszürke, zöldes vagy barnás, érdes felületű kristályokban terem, avagy vaskosan, hintve régibb kőzetekben.
2. A rubin
Vörös színe a halvány rózsaszíntől a sötét kárminvörösig változhat. Különösen ritkák a nagyobbak, mert a 10 karátos már nagy ritkaság számba megy. A 3 karátnál nagyobb, telt színű, hibátlan rubint drágábban veszik, mint ugyanolyan nagyságú és minőségű gyémántot. Ha a rubint melegítjük, vörös színét elveszti, zölddé lesz, amely szín azonban nem állandó, mert kihűlve megint vörössé lesz. A különböző színárnyalat szerint más nevet is adnak neki. Nevezetesen a hajnal vörös kissé sárgásba hajlónak orientális ametiszt vagy ametiszt-zafír a neve. Ezt a színt a króm okozza.
A legszebb rubinokat Burmából hozzák, ott a Mogok völgyében Mandalaytol vagy 120 kilométernyire északnak vannak a bányák. Vagy 78 bányában dolgoznak; a bányászás során egyszerű lyukakat ásnak, a kavicsot kosarakba rakják és onnan szemelgetik ki a rubinokat. Értékét tekintve, az utóbbi időben egyre emelkedik. A sötét színű, hibátlant, ha egy karátnál nem súlyosabb, a vele egyenlő nagy, első minőségű gyémánt árának kétszeresével fizetik.
Rubin helyett számos más vörös színű drágaköveket is árulnak, nevezetesen spinellt, gránátot és cirkónt, de pörkölt ametisztet, a melegben vörössé vált topázt (brazíliai rubin), turmalint, sőt vörös kvarcot is.
Újabb időben mesterségesen is készítik nagy tömegben, melyet csiszolnak és ékszerekbe foglalnak. A rubint órások finom tengelyek csapágyaiban is használják.
3. A zafír
Színe az igen világostól a legsötétebb kékig igen sokféle színű lehet. Legszebb a tiszta búzavirágszínű, melyet indigós-zafírnak vagy hí-zafírnak neveznek, a halvány, kissé fehérbe játszó a no-zafír. A feketés vagy zöldeskék a hiúz-zafír vagy macska-zafír, a tiszta zöldeskék az orientális akvamarin, az igen halvány a vizes zafír, a víztiszta a fehér zafír (leukozafír).
A zafír sokkal gyakoribb a rubinnál, a telt, egyenletes színű sem ritka. A legszebbek Hátsó-Indiából (Burma, Pegui, Sziám), valamint Cejlonból kerülnek elő. Újabban Bangkok vidékéről (Sziám) egészen sötét színű, majdnem fekete zafírok kerülnek kereskedésbe.
A nagyságon kívül a szín teltsége és a kő hibátlansága fokozza az értékét. A zafír óvatos melegítés következtében víztisztává válik. Ezzel a móddal távolítják el róla a foltokat és egyéb hibákat. A legnagyobb ismert zafír 951 karátos.
A zafírt mesterségesen is előállítják, de kék színű cianittal vagy kordierittal is hamisítják.
4. A csillagos kő vagy asztéria
A csillagos kő egy olyan korund változat, amelynek domborúvá köszörült lapjain hatsugarú csillag látszik.
5. Orientális smaragd
Tiszta, zöld színű korund, a legeslegritkább az összes drágakövek között. Sárgás-zöld színű korund az orientális krizolit, mely kevésbé ritka; a tiszta eleven sárga színű korund az orientális topáz, topáz-zafír vagy sárga zafír, nem nagyon gyakori.
A smirgel egy szemcsés korund. Nagy keménysége miatt rendkívül jó csiszoló anyag. A smirgel szemcsés mészkőben vagy márványban terem, korund és magnetit keverékeként.