Topáz – tudástár, ékszerek
Topáz tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és topáz ékszerek.
A topáz egy alumínium-szilikát.
A topáz elnevezése az ókorból származik. Nevét feltehetőleg első lelőhelyéről kaphatta (régi nevén Topazos nevű sziget). Régen tévedésből sokféle színes követ, többnyire a sárgákat, sárgásbarnákat, de a kékeket és a zöldeket is topáznak hitték.
A rózsaszínű topáz és a vöröses narancs színű topáz a legértékesebb, de ez igen ritka is. A topáz elszíneződését vas és a króm jelenléte okozza.
A topáz kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
Al2SiO4(OH,F)2
Szín:
színtelen, sárga, vörösesbarna, ibolya, piros, rózsaszín, világoskék, világoszöld
Karcszíne:
fehér
Transzparencia:
átlátszó, áttetsző
Hasíthatóság:
kitűnő
Törés:
egyenetlen, kagylós
Keménység:
8,0
Fajlagos tömeg:
3,49 – 3,57 g/cm³
A topáznak tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Elősegíti a tüdőbetegségek gyulladását, orrmelléküreg gyulladását segíti, harmonizáló hatású, segít az idegességen, kimerültségen.
A topáz drágakőhöz kapcsolódó csillagjegyek:
A vízöntő, ikrek, mérleg és skorpió csillagjegyek szülötteinek drágaköve a sárga topáz, a nyilas csillagjegy szülötteinek drágaköve pedig a kék topáz.
Horoszkópokhoz tartozó általános jellemzések megtekintéséhez kattints ide!
A topáz csiszolása
A sárga és a kék topáz kristályokat gyakran csiszolják lépcsős köveknek, a színtelen topáz kristályokat pedig drágaköveknek. Ha valamilyen zavaró zárványt tartalmaz, akkor cabochonra csiszolják általában. Mivel igen könnyen hasad, nagyon elővigyázatosan kell kezelni csiszoláskor és foglaláskor. A színtelen topáz csiszolt formában összetéveszthető a gyémánttal.
A legsűrűbben előforduló a sárga és ennek kissé vöröses árnyalata
Némely lelőhelyen talált sárgásbarna topáz változatok a fényben kifakulhatnak.
Némely lelőhelyen talált sárga topázokat hevítéssel rózsaszínűvé, kékké, vagy színtelenné lehet változtatni. Ezek ezután szabad szemmel szinte megkülönböztethetetlenek az akvamarintól. Mivel sokáig a citrint és a sárgára változtatott ametiszt is topáznak nevezték, a valódi topázt a hozzáértő kereskedők nemes topáznak hívják. Továbbá létezik kék színű és színtelen topáz is.
A topáz lelőhelyei
Brazília (ez a legfontosabb, itt találják a legszebb minőségű topáz drágaköveket.), Ausztrália, Afganisztán, Madagaszkár, Kína, Japán, Mozambik, Mexikó, Burma, Namíbia, Oroszország, Ukrajna, USA, Srí Lanka. Világoskék topázt találnak még Skóciában és Írországban is.