Korall – tudástár, ékszerek
Korall tulajdonságai, élettani hatásai, csillagjegyek és korall ékszerek.
A korallok nem ásványok.
A korall egy csontvázszerű szerkezet, amelyet polipokat hordozó tengeri virágállatok építettek, és telepekben élnek. A világ legtöbb tengerében, óceánjában megtalálhatók. Az ágak általában 20 – 40 cm magasak és legfeljebb 6 cm vastagok.
Sokféle korall létezik, de ami drágakő minőségű azok a vörös korallok (Corallium rubrum). Ezek a sziklás tengerfenéken, általában sötét környezetben nőnek. Sokszor akár 10–300 méteres mélységben nőnek a tengerszint alatt, sekélyebb részeken már kevésbé találni vörös korallokat.
A vörös korallágak kemény csontváza a természetes állapotában matt, de üveges fényűre csiszolható. A korallvörös elnevezés is a korall színére utal, mivel a legszebbek jellemzően mélyvörösek, de léteznek más színűek is, a vöröstől a rózsaszín különböző árnyalatáig.
A korall kémiai és fizikai tulajdonságai:
Kémiai összetétel:
CaCO3
Kristályszerkezet:
trigonális kalcit
Ásvány csoport:
kalcium-karbonát, magnézium és szerves anyag
Szín:
sötétpirostól, piros, rózsaszín, narancs, fehér
Karcszíne:
fehértől a rózsaszínig
Transzparencia:
átlátszatlan
Hasíthatóság:
nincs
Törés:
szabálytalan, töredezett
Keménység:
3,0 – 4,0
Fajlagos tömeg:
2,6 – 2,7 g/cm³
A korallnak tulajdonított fontosabb élettani hatások:
Segíti a vérképzést, jótékony a koleszterinszintre, az ér rendszerre, lázcsillapító hatású, serkenti a nyirokrendszer-, máj- működését, segíti az emésztést, támogatja a csecsemőmirigyet, energiával tölt fel, nyugtatja a lelket, javítja az emlékezőképességet.
Korall ékszer kínálatunk egy része. Részletekhez kattints a képekre!
További ékszerek megtekintéséhez kattints ide!
A korall misztikus tulajdonságai
Intenzív és tartós színének és fényének köszönhetően ősidők óta használják díszítésre. Az ókori egyiptomi és az őskori európai ásatásokban találtak korall ékszereket. A korall elnevezése a görög mitológiából származik "korallion" szóból. Poszeidón például korallból és drágakövekből álló palotában lakott a mitológia szerint. A rómaiak szerint a korall gyógyíthatja a kígyók és skorpiók által okozott sebeket, és úgy gondolták, hogy ha korallágakat akasztottak a gyerekek nyakába az megóvta őket a sérülésektől. Olaszországban a nők a meddőség gyógyításaként viselték a korallt.
Korall utánzatok
Kalcitból álló préselt kerámia műtermék. Színe általában piros és áttetsző.
A vörös korall felhasználása
Díszítésre, az ékszeriparban, kisebb szobrocskák, gyöngyök készítésére.
A vörös korall fontosabb lelőhelyei
A drágakő minőségű vörös korall kevés helyen fordul elő. Néhány példa: a szardíniai Alghero víz alatti barlangjaiban 4-35 méteres mélységben növekednek. Ugyanez a faj megtalálható Dél-Portugália partjainál és a Gibraltári szoros közelében, a Zöld-foki-szigeteknél. Más fajok a Csendes-óceán nyugati részén Japán és Tajvan környékén őshonosak. Ezeken a területeken a tengerszint alatt akár 350 – 1 500 méteres mélységben élnek.