Titán
A titán kémiai és fizikai tulajdonságai:
Vegyjele:
Ti
Kristályszerkezet:
hexagonális
Ásvány csoport:
fém
Szín:
ezüstös (fémes)
Transzparencia:
nincs
Keménység:
6,0
Fajlagos tömeg:
4,50 g/cm³
Olvadáspontja:
1668 °C
A titán egy kémiai elem, erős, fényes, kis sűrűségű.
1795-ben fedezte fel Martin Heinrich Klaproth, a titán elemet az ókori görög titánokról nevezte el. A titán ellenáll a korróziónak, ötvözetlen állapotban olyan erős, mint az acélok, de súlya lényegesen könnyebb.
(Titanium), a nem fémes elemek sorába tartozó elem, kémiai jele Ti, atomsúlya 4813. 1789.
William Gregor fedezte fel a menaceanit nevű ásványban, majd Klaproth a magyarországi rutil-ásványban is megtalálta. Tiszta állapotban először Berzelius állította elő.
A természetben csak oxigénvegyületekben fordul elő, legfontosabb titán tartalmú ásványok: a rutil és ennek két másik alakja, az anatáz és a brookit, továbbá az ilmenit és a menaceanit és titanit (kalcium- titánszilikát).
A titán színe sötétszürke, lukacsos tömeg, nehezen olvad, a levegőn hevítve, nagy fénnyel titán-dioxiddá ég el. A titánt a vasiparban az acél keményítésére használják, különösen lövedékek készülnek az úgynevezett titánacélból.
Egy másik felhasználási területe a sebészet, ahol különösen allergiamentes tulajdonságát és keménységét kihasználva implantátumkét hasznosítják.
A titán előfordulása
A titán nagyon gyakori elem. A földkéreg 0,63%-át adja. Két legfontosabb ásványa: a rutil és az ilmenit.
A titán felhasználása
Újabban az ékszergyártásban is használatos.
Fent említett tulajdonságai következtében (bár megmunkálása nehézkes) allergiamentes ékszereket tudnak készíteni belőle.
A titán ezenkívül igen sok alkalmazása ismert. Pl.: implantátumok készülnek belőle, űrtechnikai alkalmazás, sportszerek alapanyaga.