Swarovski
A Swarovski kristályok tulajdonképpen egy speciális lézer technikával vágott, különleges minőségű ólomkristályok. Az ólomkristály anyaga és a vágás pontossága által létrehozott fénytörések együttesen okozzák a Swarovski kristály színjátszó ragyogását. A Swarovski kristályokat a legkülönfélébb színárnyalatokban lehet megvásárolni, sőt további különleges effektusokkal ellátott (pl. foncsorozás által) színjátszó kristályok is forgalomba kerülnek. Ezek egyik oldalán egy nagyon vékony fémszínű (általában arany vagy ezüst színű) réteggel vannak bevonva, ami megnöveli a kristály tükröződését, még csillogóbbnak látszik és a színjátéka is erősebb lesz.
Napjainkban a széles termékskálájú dísztárgyak mellett nagy keresletnek örvendenek a Swarovski ékszerek is.
A Swarovski kristályos ékszerek két részre oszthatóak:
1. Az eredeti Swarovski ékszerek, amik a fémrészekkel ill. egyéb tartozékokkal együtt közvetlenül a Swarovski gyárból kerül az üzletekbe. Ezek sötétkék alapszínű fehér hattyú emblémával és hologrammal ellátott dobozban és eredetiséget igazoló címkével (minőségi tanúsítvánnyal) kerülnek forgalomba.
2. Az eredeti Swarovski kristállyal készült ékszerek (Swarovski elements), amelyek különböző gyártóktól származhatnak, de az eredeti Swarovski kristályok felhasználásával készültek.
A nagyobb méretű és általában drágább kristályok az eredetiséget igazoló, 3D-s Swarovski hologrammal készülnek, amelyeket a kristályok belsejébe gravíroznak.
Léteznek ugyan hamisítványok, de ezek csillogása, ragyogása általában nem éri el az eredeti Swarovski kristályokét.
Természetesen ma már a világ minden részén meg lehet vásárolni az eredeti Swarovski kristályokat elérhető áron, ezért egyre népszerűbb a gyártók és a vásárlók körében egyaránt.
A Swarovski cég története
Daniel Swarovski 1862-ben Csehországban született azon a vidéken, amely az Osztrák- Magyar Monarchia részeként az egyik legfontosabb központja volt az üveg- és kristálygyártásnak. A kristályban lévő fényjáték már kiskorában felkeltette figyelmét, és később ez meg is határozta egész életét. Fiatal fiúként Daniel gyakran nézte apja kristálycsiszolással foglalkozó műhelyében a munkafolyamatot, a későbbiekben pedig itt és több más csiszolóműhelyben tanonckodott.
Amikor 21 évesen meglátogatta az első elektronikai kiállítást Bécsben, megszületett benne az elhatározás, forradalmasítja a szakterületét. Siemens és Edison új technikái inspirálták őt, hogy kifejlesszen egy kristályvágó gépet, amely tökéletesre munkálja meg az anyagot. Álma végül 19 évvel később, 1892-ben vált valóra, amikor sikerült is szabadalmaztatni az eljárást. Az új technológia ráadásul az eddigi manuális munkánál sokkal gyorsabb és pontosabb volt. Új korszak vette kezdetét a kristályok világában.
Daniel Swarovski, sógorával Franz Weisszel, és Armand Kosmannal közösen 1895-ben hozta létre a mai vállalat elődjét.
A társaság méltó módon ünnepelte a százéves évfordulójukat a Swarovski Crystal Worlds felépítésével, amely kiállítási központként, hangverseny- és fesztivál teremként egyaránt egyedülálló a maga nemében.