Strassz
Ez a drágakő utánzat a nevét feltalálójáról kapta, Georg Friedrich Strass (1701-ben született Strasbourg közelében) elzászi ékszerész és drágakövek utánzójától. Leginkább a strassz feltalálójaként ismeretes, illetve egy bizonyos típusú kristálytól, amelyet a Rajna folyón talált (az angol nyelvű elnevezése a rhinestone, de ez egyébként hegyikristályt is jelent, amit szintén drágakövek helyettesítésére használtak).
Bizmut és tallium keverékeit használva javította utánzatai fénytörési minőségét, színüket pedig fémsókkal változtatta meg. Az utánzatok olyan mértékben hasonlítottak a valódi drágakövekhez, hogy elnevezte őket szimulált drágakőnek. Az általa készített drágakő utánzatok fényességét azzal javította nagy mértékben, hogy fémfóliát ragasztott a kövek hátlapjára. Ezt a fóliát később, egy gőzzel felhordott tükör bevonattal helyettesítették.
Strass 1730-ban indította el vállalkozását, és kizárólag a gyémántutánzatok fejlesztésével foglalkozott. Olyan kiváló volt a munkája, hogy 1734-ben elnyerte a "Király ékszerésze" címet.
Madame Prévot ékszerüzletében is társ volt. Folyamatosan fejlesztette mesterséges drágaköveinek minőségét, mivel drágakő utánzataira nagy szükség volt XV. Lajos francia király udvarában. Ő irányította abban az időben a drágakő utánzatok nagy piacát.
Manapság is széleskörűen használják ezeket a típusú drágakő utánzatokat az egész világon. Léteznek egyszerűbb, gyengébb minőségűek is, amik hasonló eljárással készülnek, de általában csak egyszerű üveg, esetleg akril (műanyag) anyagok felhasználásával. (Természetesen ez utóbbi csillogása meg sem közelíti az eredetileg alkalmazott anyagokét.)