Platina
A platina kémiai és fizikai tulajdonságai:
Vegyjele:
Pt
Kristályszerkezet:
köbös lapközéppontos
Ásvány csoport:
fém
Szín:
szürkésfehér (fémes)
Transzparencia:
nincs
Keménység:
3,5
Fajlagos tömeg:
21,45 g/cm³
Olvadáspontja:
1768,3 °C
Szürkésfehér színű, viszonylag lágy fém, fényét még magas hőmérsékleten is megtartja. Az aranyhoz és az ezüsthöz hasonlóan jól alakítható. Ékszereken, orvosi készülékeken, laboratóriumi eszközökön kívül, ötvözeteiből elektródok, érintkező anyagok, gyújtógyertyák készülnek. A hőmérsékletváltozásokra nem mutat kiugró reakciót. Az átmeneti fémek csoportjába tartozik. A platina elnevezése valójában 1763-ból származik, amikor is egy spanyol csillagász nevezte el platinának, ami spanyolul "kicsi ezüstöt jelent". A természetes eredetű platinát már az ősi Egyiptomban is használták ezüst helyett. Az indiánok ékszereket készítettek a platinából.
A platina felhasználása
A platina ékszerek igazi ritkaságnak számítanak, mivel az ezüsthöz és az aranyhoz képest különleges és drága alapanyag. Gyémánttal kombinálva igazi ékszer ritkaságok készülnek belőle. A platina szövetbarát tulajdonságának köszönhetően a gyógyászatban is felhasználásra kerül (pl.: pacemakerek készülnek belőle).
Platina ötvözetek
A platinafémek csoportjába tartozó elemeket fizikai tulajdonságaik alapján kettő, a könnyű és a nehéz platina-fémek csoportjára osztjuk. A platina-fémek a földkéregben a ritka elemek közé tartoznak. Mindig együttesen találhatók, ásványaik pedig kizárólag fémes jellegűek, vagyis ötvözetek. Kis mennyiségben elsődlegesen is előfordulnak, vas-, króm-, és rézércekben, de hordalékokban dúsabban is találhatók. Ennek, azaz oka, hogy az ércek elmállásakor a platina-fémek szabaddá válnak és a folyóvizek hordalékaiban, nagy sűrűségük következtében meghatározott helyeken leülepednek. Ilyen másodlagos lelőhelyek találhatók elsősorban az Ural keleti és nyugati lejtőin. Itt a platina-fémek termésállapotban fordulnak elő. A platinafémek az anódiszapból is kinyerhetők.
Kémiai tulajdonságiakban igen hasonlóak egymáshoz, kb. olyan mértékben, mint pl. a vascsoport fémjei. Nemesfémeknek is nevezhetjük őket, bár az oxigénnel szemben csak a platina teljesen ellenálló.
A platina lelőhelyei
A platinafémek a földkéreg ritka elemei közé tartoznak. Manapság Dél-Afrika és Oroszország egyes területein bányásszák.