Karkötő - karperec
A „karkötő” szó eredete
A „karkötő” kifejezésnél műszakilag azt kell érteni, hogy kar gyűrű. A „karkötő” kifejezés a görög „brachile” szóból ered, melynek a jelentése „a kar”, melyet a régi francia „barcel” szóval kombinálva kaptak meg. Ez az angol nyelből ismert „bracelet” = karkötő.
Karkötőtípusok
Karláncok
Olyan karkötők, amelyek bármilyen lánc típusból készülhetnek és önmagukban hordják, vagy valamilyen dísszel, fejrésszel, de akár a díszekkel több lánc darabra osztott bármilyen modell lehet. Néha valamilyen kis csüngő dísz is kerül rájuk.
Karkötőinket ide kattintva tekintheted meg.
Karperecek
Ezek általában olyan kerek vagy ovális merev karkötők, amelyek vagy egy darabban vannak, vagy két – három felé nyílnak a felvételül megkönnyítése érdekében. Anyagukat tekintve lehetnek fém, fa vagy műanyag, de ritkán üveg vagy valamilyen ásvány.
Gyöngyös karkötők
Általában laza gyöngyökből készülnek és egy madzaggal, vagy gumiszalaggal a lyukakon keresztül felfűzve csatlakoznak egymáshoz.
A gyöngyök lehetnek természetes vagy szintetikus ásványokból, igazgyöngyből, üvegből, fából, fémből, de még akár műanyag gyöngyökből is mutatós karkötőket tudnak készíteni.
Gyöngyös karkötőinket ide kattintva tekintheted meg.
Báj karkötők (Charm karkötők)
A báj karkötők a csukló körül viselt olyan ékszerek, melyek az által hordozzák magukban személyes varázsukat, hogy a viselőjük a saját személyiségéhez, ízléséhez legjobban illő dekoratív olyan függelékekkel vagy csecsebecsékkel látja el, amelyek valamilyen fontos dolgot jelölnek az életükben.
Alternatív egészségügyi karkötők
Alternatív egészségügyi karkötőkhöz tartoznak olyan karkötők, mint a karma karkötők, az ionizált karkötők, a mágneses karkötők, a hologramos egyensúly karkötők stb. Ezeket a külön csoportot alkotó karkötőket nem a design különbözteti meg a többi karkötőtől, hanem a saját, feltételezett funkciójuk. A karma karkötők fából készültek, és különböző varázsuk van. Elhozzák a jó szerencsét és jó karmát azoknak, akik úgy döntenek, hogy viselik a karkötőket.
Sport karkötők
A színes, szilikon gumiból előállított sport karperecet népszerűsítette a Nike és a Lance Armstrong. A sárga Livestrong karszalag 2003 májusában került piacra. A karperec sikere oda vezetett, hogy a szilikon karkötőket jótékonysági kampányokba is bevonták. Ezekhez hasonló lehet a tudatosság szalagok, melyek használata hasonló célokra került. Ezek a karkötők is szintén ismertek, mint „Baller id sávok”, vagy „Balling sávok”.
Gyógyító hatású karkötők
A természetes ásványoknak pozitív élettani hatást tulajdonítanak.
Ezekről bővebben a drágakő lexikonunkban olvashatsz ide kattintva.
Mágneses karkötők
A legerősebb a negatív ionos egyensúly karkötő. A többi hozzá hasonló termékkel ellentétben a negatív iont termelő ásványok, mint a germánium, a turmalin, a bio kerámia mind bele vannak a karkötő anyagába integrálva, amely így egy magas minőségű orvosi szilikont alkot. A karkötők 2000 -ION/CM3 állandó jellegű sugárzására képesek és a rezgésük 7,83 Hertz, ami pontosan megegyezik a Föld természetes rezgésével. A természetes összetevők biztosítják a rezgést és a negatív ion kibocsátását, így a karkötők hatása állandó. Ennek köszönhetően a karkötők évekig megtartják a negatív ion termelő képességüket. Nem fordulhat elő a karkötőkkel az a tény, hogy rosszul legyenek programozva, vagy elveszítsék a hatásukat. A karkötőbe beleintegrált négy, orvosi célra is használható titánium mágnes (2000 gauss) hatása a már jól ismert és bevált minőségi, mágneses karkötők erősségét is jóval felülmúlja. Működési elve nem sokban különbözik a népszerű hologramos karkötőkéhez képest, de a hatásuk még összetettebb és erősebb. A negatív ion egyensúly karkötő kombinálja a már ismert karkötők hatásait, viszont a szinergia által fel is erősíti azokat.
A legtöbb olyan olcsó műanyag karkötő az előzőkkel ellentétben, aminek valamilyen mágikus tulajdonságot tulajdonítanak csak átverés, nem a valóságot tükrözi.
Egy példa erre:
Lebuktatták a legnagyobb átverést, a Power Balance karkötőket
Amellett, hogy nem túl esztétikus kis műanyagdarabok, állítások szerint még az állóképességet, az erőt és az egyensúlyt is növelni tudják. Számtalan sportolót is rászedtek az ügyes trükkökkel, a teljes mértékben a placebohatásra és az emberi test sajátosságaira épülő show keretein belül kínált terméknek, de a gyártó céget most lebuktatták és közel tizenhárom milliárd forintnyi értéknek megfelelő büntetést kell kifizetnie a megkárosítottaknak. Úgy tűnik, hogy az ilyen jellegű átverés szerencsére nem hozott annyi nyereséget, mint remélték, mivel a büntetés kiszabása a cég csődjét okozta és ez egy jó példa lehet mások számára is.
Karkötők a történelemben
A legidősebb karkötő az ókorból maradt fent, ami már akkor is ékszer gyanánt szolgált viselőjén. Ezt az ékszert a karon, a csuklón és a felső karon viselték és az eltérő kultúrával rendelkező népek a szokásaiknak megfelelően különböző anyagokból állították össze.
Már 7000 évre visszanyúló történetek a karkötőkről Egyiptomból származnak. Az Egyiptomban élők a karkötőket különféle spirituális célokra használták fel. Egyiptom legelismertebb ősi jelképeként a szkarabeusz szolgált. Számukra a szkarabeusz jelképként magában hordozta az újjászületést. Változatosabbnál változatosabb kézzel kifaragott szkarabeuszokat viseltek, valamint használtak fel ékszereik, karpereceik díszítésére.
A görögöknél kígyó alakú karkötőket öntöttek különböző fémekből, melyeket csak a nők viseltek. A férfiak általában gyűrűket hordtak. A görögök körében élt egy hagyomány, miszerint a piros és a fehér zsinórokból karkötőt fontak március első napján és azt a nyár végéig viselniük kellett. Ezt a karkötőt „Martis”-nak nevezték, és úgy hitték róla, hogy képes megvédeni tulajdonosának a bőrét az erős görög napsugárzástól. Ugyanezt az elképzelést vallották az arabok is.
A rómaiak körében a férfiak és a nők egyaránt viseltek karkötőket, de legtöbbször csak a jobb karjukon hordták. A vitéz harcosaknak kitüntetést jelképező ajándékként adták át a császárok.
A perzsa és még sok keleti nép kultúrájában a karkötőket néhány esetben olyan szélesre készítették, hogy a karkötő majdnem az egész alsó kart be tudta takarni. Bulgáriában megtalálható egy Martenitsa nevű tradíció, melynek a követelményei alapján piros és fehér zsinórt tekernek az emberek a csuklójuk köré, és ezzel kérik „Baba Marta”-t, hogy hamarabb hozza el számukra a tavaszt.
Indiában az a tény az elfogadott rengeteg helyen, hogy a karkötő a női tulajdonosának az anyagi helyzetét hivatott bemutatni. Szintén viseltek karkötőket a vad népek is, melyeket általában madártollakból, kagylókból, vadállatok vagy legyőzött ellenségeik fogaiból állították össze.
Különösen közkedveltnek számítottak a karkötők az ókori és középkori németek köreiben. A karkötők a Bauge nevet viselték és általában kitüntetés formájában, a barátság jeleként, vagy épp jutalom fejében osztogatták és cserélték el egymás között, sőt néha még felhasználták pénzeszközként is.
Az első karkötők még vasból készültek, csak később a merovingiek korában kezdtek feltűnni az ezüstből és aranyból elkészített karperecek. A nők, amikor a fedetlen karokat divatba hozták XIV. Lajos uralkodása alatt, akkor egy csapásra hirtelen a karkötők viselése is divattá vált. Ebben a században még a férfiak is viseltek karkötőket szerelmi zálogként, vagy éppen a nőktől kapott kitüntetések formájában. A XVIII. század vége óta egyre nagyobb mértékben divatba jött az alsó, valamint a felső karon való karkötő viselés.
Napjainkban már a férfiaknál is elterjedt a karperec, vagy karlánc viselése. Divatosak lettek az eldobható, olcsó műanyag vagy gumi alapanyagú karkötők is.
Természetesen a nemesfémek szinte mindegyikéből készülnek karkötők, amiket bőrrel, kaucsukkal, fával, kővel, szénszálas anyagokkal és egyéb más olyan mutatós anyagokkal dolgoznak össze, amiknek csak az alkotó képzelete szab határt.