Gyűrű típusok
A gyűrűket kialakításuk és használati céljuk alapján is meg lehet különböztetni.
Az alábbiakban bemutatjuk a legismertebb típusokat.
Drágaköves gyűrűk típusai formáik, kialakításuk alapján
Gyűrűk típusai használati céljuk alapján
Eljegyzési gyűrű
Lánykéréskor használt gyűrű, ami általában egy egyköves, szoliter gyűrű, de természetesen több köves változat, vagy akár kő nélküli gyűrű is lehet egyéni ízlés alapján. Az anyagát tekintve a történelem folyamán szinte minden anyagból készítettek már eljegyzési gyűrűket, de napjainkban leginkább nemesfémekből készült gyűrűket használnak erre a célra.
Tekintsd meg eljegyzési gyűrű kínálatunkat ide kattintva!
Karikagyűrű (jegygyűrű, házassági gyűrű)
Az összeházasodni kívánó pár általában együtt választja ki a mindkettőjük ízlésének megfelelő karikagyűrűt, amit az esküvő alkalmával húznak majd fel egymás kezére.
A karikagyűrűt házasságkötés után a jobbkéz gyűrűsujján hordják, de az is előfordul néha, hogy az eljegyzés a karikagyűrűvel történik, ekkor azt a házasságkötésig a balkéz gyűrűsujján szokták viselni.
A karikagyűrűk általában kő nélküli gyűrűk voltak (két egyforma gyűrű párban), ami mellé a hölgyek kísérőgyűrűt hordtak, de újabban divatba jöttek a karikagyűrűk drágaköves verziói. Ezek a férfi drágakő nélküli karikagyűrűjének, köves változatai. Mondhatni, hogy így egybeolvadt a karikagyűrű a kísérőgyűrűvel.
Tekintsd meg karikagyűrű kínálatunkat ide kattintva!
Kísérőgyűrű
Előfordul, hogy az eljegyzés egyből a karikagyűrűvel történik. Amennyiben ez egy hagyományos drágakő nélküli karikagyűrű, szokás szerint egy kísérőgyűrűt is ajándékoznak mellé. Ez általában valamilyen drágakövekkel díszített gyűrű, ami jól passzol a karikagyűrűhöz. Mivel ezt a karikagyűrűvel egy ujjon viselik, érdemes vékonyabb típust választani erre a célra.
Tekintsd meg kísérő gyűrű kínálatunkat ide kattintva!
Pecsétgyűrű
A pecsétgyűrű már a középkorban is elterjedt volt. Általában családokon keresztül volt örökölhető, dokumentumok hitelesítésére használták viaszba mártva. Akkor a monogramok és családi címerek tükörképét vésték rá, hogy a pecsétviasz, miután belenyomták a pecsétgyűrűt az eredeti képet mutassa. A pecsétgyűrű napjaik legközkedveltebb ékszere a férfiak körében. Leggyakrabban családi motívumokkal, jelképekkel volt díszítve. Napjainkban is általában valamilyen monogramot vagy logót gravíroznak, vagy vésnek rá, de már nem szokták túlságosan mélyre vésni, mivel az eredeti célja, a viaszpecsétekhez való használatuk értelmét vesztette. Ezért már nem is a tükörképet vésik rá.
Tekintsd meg pecsétgyűrű kínálatunkat ide kattintva!
Barátsággyűrű
Sokféle gyűrűt lehet barátsággyűrűként használni. Sokszor előfordul, hogy egy szerelmes pár is úgy dönt, hogy barátság gyűrűként karikagyűrűt hordanak. Sokszor használnak egyedi gravírozást is a gyűrűkben olyan szövegekkel, dátumokkal, amik egymásra utalnak.
Claddagh gyűrű
Így nevezik a barátsággyűrűt az íreknél. Először ilyen jellegű gyűrűt az 1600-as évek végén készítettek.
Osztálygyűrű
Ezek olyan gyűrűk, amelyeket a leggyakrabban az öregdiákok viselnek annak emlékére, hogy valamikor ők is tanulók és diákok voltak.
Emlékgyűrű
Az emlékgyűrűket valamilyen eseménynek az emlékére szokták felajánlani. Nagyon sok intézmény, város rendelkezik emlékgyűrűvel. Az emlékgyűrű általában valamilyen személyről kapja a nevét.
Koktélgyűrű
Ide sorolhatóak azok a gyűrűk, amelyek nagy, hatalmas kövekkel vannak díszítve. Partikra, estélyekre szokták viselni.
Gimmal gyűrű
Ez a gyűrű három vagy több egymásba fonott karikából tevődik össze. Elnevezése latin eredetű, a XVI-XVII. században terjedte el Európában. Luther Márton az esküvőjén szintén ilyen gyűrűt viselt.
Bajnoki gyűrű
A bajnoki gyűrűt egy adott csapat tagjai szokták viselni valamilyen sportverseny után, ha azt megnyerték. Ez általában az Egyesült Államokban van elterjedve.
Többujjas gyűrű
Már ahogy a nevéből is látszik az ilyen ékszereket nem egy, hanem több ujjon viselik. Lehet kettő vagy akár három ujjon is hordani, és gyakran feliratokkal díszítik.
Mágikus gyűrűk
Ide tartoznak azok a gyűrűk, amelyeknek mágikus, varázslatos erőt tulajdonítottak.
Hangulatgyűrű
Ez olyan gyűrű, amely viselőjének hangulatát követve változtatja a színét. Ilyen fajta gyűrűk először a XX. században jelentek meg.
Gyászgyűrű
A gyászgyűrűk általában fekete kővel díszített gyűrűk voltak. A viselője azért hordta, hogy megemlékezzen arról a személyről, aki miatt viseli. Ez a fajta ékszer a Viktoriánus korban terjedte el igazán. Nagyon sok esetben volt rá példa, hogy az elhunyt személy hajából egy kis tincset helyeztek a gyűrűbe és úgy viselték.
Talizmángyűrű
A talizmángyűrűk nagyon fontos szerepet játszottak az emberek életében. A talizmángyűrűk szerencsét hoztak viselőjüknek, és állítólag varázserővel rendelkeztek.
Óragyűrű
Az óragyűrűk nemcsak gyűrűként, hanem óraként is szolgálta a viselőjét. Különlegessége, hogy az ujjakon viselték.
Farmergyűrű
A nevéből eredően farmeranyagból készült. Az ilyen fajta gyűrűk először keleten, Japánban jelentek meg. Ilyenkor a farmer anyagot az ezüst ötvözésével együtt használták fel az ékszerek készítése során. Ezeket, az ékszereket drága és féldrágakövekkel díszítették. Habár a XX. század végétől használják az ilyen ékszereket még nemigazán terjedtek el Európában.
Íjászgyűrű
Ezt az íjászok azéért használták, hogy amikor kifeszítik az íjakat, az ujjaik ne sérüljenek meg.
Méreggyűrű
Ezek a gyűrűk a középkorban már szintén elterjedtek voltak. A mérget tartalmazó gyűrűből nagyon könnyen lehette a mérget becsempészni valakinek az ételébe vagy italába. Azonban nagyon sokszor a mérget a saját maga itta meg a viselője, ha pl. egy börtönben fogságba esett s már nem szeretett, volna tovább szenvedni.
Kulcsgyűrű
Ez a fajta gyűrű még az ókorból származik. Az ókori Róma lakói viselték, egy házból csak egy személy, aki a kulcsokat és a hatalmat birtokolta a házban. Ha valaki ilyen gyűrűt viselt, az azt jelentette, hogy az illető nagy hatalommal, tisztelettel és szabadsággal rendelkezik az adott házban.
Egyházi gyűrű
Ide tartoznak azok a gyűrűk, amelyeket kizárólag egyházi személyek viselnek és viselhetnek. Ezeket, a gyűrűket megszokott módon kizárólag egyházi jelképek díszítik.
Halászgyűrű
A katolikus egyház és a pápa kapcsolatának szimbóluma, a pápa gyűrűje. A pápa gyűrűjét Szent Péter képével díszítik és ez a jegygyűrűje is egyben. E gyűrűt először a XIII. században említik az írásos emlékek, melyet IV. Kelemen pápa hordott. A gyűrűt a pápa halálakor megsemmisítik, aztán újból elkészítik. A pápa e gyűrűt a beavatási ceremónián kapja, amelyen saját neve szerepel, és bal kezén viseli. A hagyomány szerint a bíborosok és hívők azzal fejezik ki tiszteletüket, hogy megcsókolják a gyűrűt.
O gyűrűje
Az O története című regényből ered. Ez a gyűrű a női főszereplő szexuális engedelmességének szimbóluma. 1954-ben látott napvilágot, alapműve a pornográf irodalom, írója a francia Anne Desclos Pauline, álnéven Réage. Kilétét 40 évvel a mű megjelenése után árulta el.
Tisztaság-gyűrű (Purity ring)
Azt jelenti, hogy aki ilyen gyűrűt visel, az teljes mértékben önmegtartóztatást visz véghez, vagyis nem él szexuális életet. Ez a szokás Amerikából származik és a XX. század végén jött divatba. Akik ilyet viselnek, azok azt mondják, hogy nem kell a házasság előtt a szexuális élet, sőt a szüzesség elvesztését is ellenzik a nászéjszaka előtt. Az ilyen gyűrű a jobb és a bal kézen is viselhető.
Néhány gyűrűvel kapcsolatos érdekesség
Mi az oka, hogy a gyűrű lett a szerelem szimbóluma?
Egy angol író, Algeron Charles Swinburne tudta elmagyarázni legszebben, aki 1837-ben születtet és 1909-ben hunyt el. Ő azonban azon az elven volt, hogy a gyűrű körkörös formája a nem múlást jelenti, és kifejezi, hogy az egymás iránti érzések egyik embertől a másikig folyik egy körben örökkön-örökké.
A legszebb eljegyzési ajándék valószínűleg a karikagyűrű. Hazánkban és környékén, a bal kézen hordják, majd a polgári vagy templomi ceremónia után átkerül a jobb kéz gyűrűsujjára. Van olyan ország, ahol a bal kézen viselik a karikagyűrűt, például Franciaország. De, hogy melyik kézen is helyes hordani a gyűrűt, arról már régóta megoszlanak a vélemények. A jobb kezükön viselik az izraeliták, a görögök a jobb kéz negyedik ujján, az ókori rómaiak a bal kezükön, a gallok viszont a középső ujjukon. A gyűrű keresetlen egyszerűsége és díszítéstől való mentessége sem volt véletlen. Ez azt a gondolatot támasztotta alá, hogy az Úr színe előtt mindannyian egyformák vagyunk. A karikagyűrű nem változtatott az úrnő és a szolgája viszonyán. Manapság már más a helyzet. A második világháború után emelkedett az életszínvonal, fejlődött a technika ennek köszönhetően a gyűrűk is változtak, és követték a divatot, aranyból készültek dekoratívabbak lettek. A mostani divat szerint, sárga, vörös, vagy fehérarannyal esetleg platinával díszített jegygyűrűk a népszerűbbek.
A karikagyűrű ma is az összetartozást és a szerelmet jelenti, tehát megmaradt a jelentése.
A gyűrű, mint mágia és varázslat eszközei
A gyűrűk már az ókortól kezdve a varázslat, de leginkább a gyógyító mágia felkapott eszközei voltak. Ez így maradt a középkorban és az utána következő évszázadok alatt is. Volt olyan ember, akit még a legártalmatlanabb gyűrűje miatt is boszorkánysággal vádoltak. Ezekkel, a talizmánokkal gyakran találkozunk, különböző betegségek, izomfájdalmak és epilepszia kezelésére alkalmazták. Az epilepszia a babona révén félelmet váltott ki, gyors tüneteit ördögi eredetűnek vélték, ezért ennél a betegségnél gyakrabban fordultak természetfeletti erőkhöz. E célra nem egyszerű fémkarikához, hanem egyedi gyűrűkhöz ragaszkodtak, ezeket, a gyűrűket mágikus vagy vallásos képességekkel tették egyedivé.
A régi tudósok a gyűrűket gyógyító gyűrűknek hívták. Azok a gyűrűk, amelyek a királyok által áldottak voltak, egy gyakori gyógymódot képviseltek. Ezeket, a rítusokat sok szigorú szabály rögzítette. A király minden évben egyszer az oltáron helyezte el az arany és ezüst érméket, de csak egy bizonyos napon, a Megváltó rendkívüli áldozatára emlékező nagypénteken a szertartást követően.
A gyűrű viselésének rendje az ujjakon
Az elmúlt évszázadokban minden ujjhoz különféle eszmei és gyakorlati tartalmat kapcsoltak. Mindegyik ujjnak meg volt a saját maga feladata. A gyűrűt a negyedik ujjon viselték. Egyedül a harmadik ujjon nem volt szabad gyűrűt viselni, mert az megvetett, tisztátalan ujj volt. Aki ezt mégis megtette, azt, ipart űző nőnek, nőszemélynek nevezték a köztudatban. A XX. századig fennmaradt egy hagyomány, amely a római, görög ókori kultúrából származik, hogy a negyedik ujjból egy ér vezet a szívhez ezért ezt az ujjat tartják a legalkalmasabbnak a jegygyűrű viselésére, mert a jegygyűrű a szerelem és a szeretet szimbóluma. Manapság a jegyben járáskor a karikagyűrűt a bal kézen viselik, melyet a házasságkötés után átvesznek a jobb kéz negyedik ujjára, ezek után ezen az ujjukon ékeskedik a gyűrű. A múltban nem volt nagy választék a karikagyűrű kínálatában, de ez mára megváltozott. Mostanság megjelentek a szebbnél szebb és változatosabb, leginkább fehéraranyba foglalt briliáns gyűrűk.
A gyűrű viselése a reneszánszban és középkorban
A gyűrűk szempontjából a középkorban is a pecsétgyűrűk voltak a legnépszerűbbek.
Emellett még a jegygyűrű és a hűséget kifejező gyűrű is nagyon elterjedt ebben az időben.
A méreggyűrű használata is a középkorban kezdett elterjedni. Ez a gyűrű főleg a nemesek körében volt divat, ezzel a módszerrel végeztek ellenségeikkel. Kinézetre átlagos gyűrű volt. Az ékszerviselés leginkább a nők körében volt elterjedve, a férfiak inkább a díszített fegyvereket kedvelték. A középkori ábrák, festmények, szobrok alapján bármelyik ujjon lehetett gyűrűt viselni. Általában a bal kéz valamelyik középső ujját használták a gyűrű viselésére. A régi gyűrűkön sok bizonyítékot találtak arra, hogy a gyűrűk méretét gyakran változtatták, tehát éppen arra az ujjukra húzták, amelyikre illet. Az egyház befolyása nyomot hagyott a gyűrűviselési szokásokon, nem nézte jó szemmel a drága feltűnő ékszereket, de amelyik az egyházhoz való hűségre utalt azt elfogadták. Az egyház később a középkor vége felé már csökkentette szigorát és a gazdag nemeseknek is köszönhetően, kezdtek változni a gyűrűviselési szokások. A középkori festményeknek köszönhetően láthatjuk, hogy ebben az időben bármelyik ujjukon egyszerre több gyűrűt is viselhettek az emberek.
Az ábrákon olyan gazdagság látható a gyűrűk szempontjából, ami egy évszázaddal ezelőtt még tiltott volt. Gyakran előfordult, hogy a kesztyűre húzva vagy a nyakláncra akasztva hordták. Voltak olyan nagysúlyú gyűrűk, hogy azt inkább a csuklójukra szalaggal felkötötték. Ezt a szokást a Tudorok népszerűsítették Angliában. Akkoriban jelentek meg a divatékszerek, amelyeknek értéke kevésbé volt nagy mivel olcsóbb alapanyagokból készültek. Ezekben, az időkben lett népszerű a bizsu, amit ma is ismerünk.