Filigrán
A filigrán a latin filum, azaz fonal, és a granum, azaz gabonaszem szavakból tevődik össze.
Arany vagy ezüst huzalból készült ékszerek. A vékony huzalok hajtogatásával, tekerésével és fonásával érik el a kívánt formákat, amelyek lehetnek virág, állat vagy különlegesebb geometriai alakzatok is.
Két féle filigrán technikát különböztetünk meg
- A valódi filigrán, amikor nemesfém szálak hajtogatásával, fonásával kapjuk meg a kívánt alakzatot, motívumot.
- A pszeudo filigrán módszer, amikor az ékszert egy darabban öntik ki, és a filigrán mintához hasonló motívumokat vésnek vagy gravíroznak bele.
Filigrán készítése
Aranyat vagy ezüstöt, általában cinkkel vagy rézzel ötvözve magas hőfokon megolvasztanak, majd ezt az olvadékot vékonyabb fém rudakba öntik. Ezekből aztán különböző vastagságú huzalok készülnek. A vastagabból szálakból készítik a filigrán külső keretét, a vékonyabbak a belső kitöltő részek. A vékony szálakat további sodrással, tekeréssel még vékonyabbá formázzák, amelyek alkalmasakká válnak a motívumok elkészítéséhez. Amikor ezek a minták, motívumok elkészülnek az ékszerész egy kisebb csipesz segítségével bele helyezi a külső keretbe az elkészült munkát, majd összeforrasztják a darabokat.
Kínában és Indiában mesteri fokon készítik ezeket az ékszereket. Nagyon finom, szinte csipke szerű filigrán mintákat készítenek, amelyeket drágakövek, gyöngyök foglalatául alkalmaznak.
Filigrán üveg
Színtelen üveg, amelyekbe vékony fehér vagy színes üvegpálcákat forrasztanak úgy, hogy a pálcák fonadékot képeznek. Ezt az eljárást már az ókorban is ismerték. Jelenleg Olaszországban, Velencében éli reneszánszát.