Egzotikus faanyagok – tudástár, ékszerek
Exotikus faanyagok tulajdonságaik, élettani hatásaik, csillagjegyeik és exotikus fa ékszerek.
Rózsafa (Padauk)
A rózsafa a Dalbergia családhoz tartozik. Közepesen barna színű és sötét vénák vannak rajta.
Néhány fajtájuk (a növekedési helyükre általában a nevük utal): Amazon rózsafa, Bahia rózsafa, Fekete (Mexikói) rózsafa, Braziliai rózsafa, Indiai rózsafa, Burmai rózsafa, Kínai rózsafa, Closeflower rózsafa, Granadillo rózsafa, Grenadai rózsafa, Guatemala rózsafa, Honduras rózsafa, Laos rózsafa, Madagaszkár rózsafa, Sziám rózsafa, Yucatan rózsafa.
Durva szemcsék, valamint csillogó és selymesen sima textúra, jellemzi a felületét a mesterséges lakkok fényes felületéhez képest.
Elterjedt felhasználási körébe tartoznak dísztárgyak, használati tárgyak és ékszerek készítése. Mivel erős és kemény fa ezért tökéletesen alkalmas hangszerek, mint például gitár készítésére.
Szantálfa
A szantálfa a hemiparazitikus (élősködő) növényekhez tartozik és közepes méretűnek számít. Neve a Sanskrit „Chandanam” szóból származik, amelynek a jelentése: tömjén égetésére szolgáló fa. Többnyire a trópusi éghajlaton nő.
A szantálfa nehéz, sárga és finomszemcsés, és sok más aromás illatú fával ellentétben évtizedekig megőrzi illatát.
Olajat is szoktak kivonni belőle, amivel szintén illatosítani lehet. A szantálfát általában az egyik legdrágább faként is emlegetik. Ősidők óta kedvelik és használják. Sajnos ennek a lassan nővő fának nagyon megfogyatkozott az állománya, mert sokat kivágtak belőle.
Az ősi ausztrálok meg is ették a magját és a termését.
Vallásos, főleg buddhista, indiai és távolkeleti felhasználása is közismert. Szobrokat és vallási kegytárgyakat készítettek belőle.
Ékszer gyöngyöknek való felhasználása különösen az illata miatt nagyon egyedi érzetet kelt a felhasználója számára.
Ébenfa
Az ébenfa őshonos Indiában, Sri-Lankán, Nyugat-Afrikában és Indonéziában. Régóta használják dísztárgyak, faragványok készítésére, egyedi sötét, majdnem fekete, jellegzetes megjelenése miatt. Tömörsége következtében nagyon tartós.
Tradicionálisan például a fából készült sakkfigurákból a feketét általában ébenfából készítették.
Sárkányfa (Dracaena)
A sárkányfa körülbelül 120 különböző fa és cserje fajtából álló növény család. A dracaena fajok törzsében másodlagos megvastagodási merisztéma (sejtcsoport, amelynek minden sejtje szaporodik) van, amelyet dracaenoid megvastagodásnak neveznek. Ez egészen más, mint általában a kétszikű növényekben található tömörítő merisztéma.
A sárkányfa fajok többsége Dél -Ázsiában, Afrikában és Észak-Ausztráliában őshonos, két másik faj pedig Közép-Amerika trópusi részén.
Készítenek belőle dísztárgyakat és ékszereket is.
A dracaena sanderiana fajtának a gyökeres szárvágásait "szerencse bambuszként" (lucky bamboo) értékesítik, bár csak felületesen hasonlítanak az igazi bambuszra.
Megkövült fa (Petrified wood, vagy Fossil)
A megkövesedett fa neve a latin „petro” (gyökérből kő, vagy szó szerint kővé változott fa) szóból származik.
A megkövesedési folyamat a föld alatt történik, amikor a fa vízzel telített üledékbe vagy vulkáni hamuba kerül. Azáltal, hogy a fa vízzel van borítva, meggátolja a gombák és baktériumok levegőhöz jutását, amik egyébként lebontanák a fát.
A megkövesedett fát használják ugyan az ékszerekben, de nem annyira elterjedt. Leginkább dekoratív darabokhoz, mint például óralapokhoz, asztallapokhoz vagy más díszítő tárgyakhoz használják. A megkövesedett fát a „New Age” gyógyításában is használják.
A megkövesedett fa világszerte megtalálható az üledékes környezetben. Körülbelül a 390 millió évvel ezelőtti időszaktól (amikor a fás szárú növények először megjelentek a szárazföldön), majdnem napjainkig.
Fosszília ékszer kínálatunk egy része. Részletekhez kattints a képekre!
További ékszerek megtekintéséhez kattints ide!