A nemesfém ötvözetek minőségellenőrzése
Magyarországon a nemesfémek vizsgálata és a fémjelzés a pénzügyminiszter szakmai felügyelet alá tartozik. A vizsgálatot a fémjelzést és a szakmai - hatósági ellenőrzést Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet, NEHITI végzi. A nemesfémek, amióta elfoglalták speciális helyüket a pénz, az értékmérés, illetve az ékszerkészítés területén, azóta jelentkeznek a nemesfémtartalom vizsgálatával és jelzésével kapcsolatos problémák. Az ékszertárgyak jelölése végül is állami tevékenységgé vált. Napjainkig mintegy 60 országban szabályozták a nemesfémtartalmakat és fémjeleztek. A nemesfém termékek anyagvizsgálatának több feladata van:
- A tárgyak anyagainak minőségellenőrzése,
- A vizsgálandó minta nemesfémtartalmának meghatározása igen széles koncentráció-tartományban,
- A nagy tisztaságú nemesfém termékek szennyezőinek meghatározása,
- A nemesfém termékek technológiai és alkalmazástechnikai ellenőrző vizsgálat.
A minőségi és mennyiségi vizsgálatok A minőségi vizsgálat olyan anyagvizsgálat, amellyel, azt állapítjuk meg, hogy a vizsgált tárgy anyaga nemesfém (arany, ezüst, platina), vagy esetleg más pl. valamilyen réz ötvözet. Ezt úgy szokás elvégezni, hogy a tárgyra salétromsavat cseppentünk (cseppvizsgálat) akkor az aranyötvözetből, vagy platinából készült tárgy felületén nem indul el kémiai reakció. Ellenben réz esetében a gyorsan elkezdődő reakció során zöldes csapadék képződik kellemetlen szag kíséretében. Ezzel el lehet dönteni, hogy az anyag fajtája réz, vagy arany, esetleg platina, vagyis ki lehet zárni annak lehetőségét, hogy pl. arany helyett réz tárgyat vásároljunk.
Az ezüstötvözetek minőségvizsgálatára kálium-bikromát oldatot használunk. Akkor, ha a tárgy anyaga ezüst alapanyagú, akkor vörös csapadék képződik. Amennyiben a próbasav hatására nem lesz elszíneződés, akkor a tárgy anyaga feltehetően valamilyen rézötvözet. Ezzel eldönthető az anyag minősége. A minőségi kimutatást úgy végezzük, hogy a karcot tömény salétromsavval megnedvesítjük.
- Ha a karc gyorsan feloldódik és a keletkezett csapadék szűrőpapírral való leitatás után maradék nem látszik, az ötvözet legfeljebb 15 % aranyat tartalmaz.
- Barnás elszíneződés esetén az aranytartalom 15 – 50 %.
Karcpróba: Olyan mennyiségi anyagvizsgálat, amellyel a nemesfémötvözetek nemesfémtartalmát viszonylag gyorsan meghatározhatjuk. Az ékszeriparban értékbecsléskor, ellenőrzéskor, jól megközelítő mennyiségi vizsgálatra ma is alkalmazzák a karcpróbát. 1999-től ez a vizsgálat nem képezheti a fémjelzés alapját.